12 czerwca 2020

80. rocznica deportacji pierwszych 
Polaków do niemieckiego
nazistowskiego obozu Auschwitz 

14.06 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dzień ten został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r. 

14 czerwca 2020 r. przypada  80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Wśród  Polaków przewożonych tym pierwszym transportem, który zorganizowano w 14.06.1940 r.  z Tarnowa do obozu nazistowskiego Auschwitz  znajdował się patron naszej Szkoły Bronisław Czech.

Strona IPN  ze spotem nt. transportu:

https://ipn.gov.pl/pl/pierwszy-transport-do-a/101301,80-rocznica-deportacji-pierwszych-Polakow-do-niemieckiego-nazistowskiego-obozu-A.html?fbclid=IwAR1dutiHGwkNMvaF8k2wNks8kVMOr3ASg6h9TMaA07CKoNWzC1_DBvOYJQU

Narodowa Wirtualna  Sztafeta  Pamięci 

Informacja Polski Związek Narciarski: 

Narodowa Wirtualna Sztafeta Pamięci o Więźniach Pierwszego Transportu do KL Auschwitz

14 czerwca przypada 80. rocznica wydarzenia, które otwarło historię chyba największego piekła na ziemi. Dzień deportacji polskich więźniów z tarnowskiego więzienia do Auschwitz został ogłoszony przez Sejm RP Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Pozostaje to jednak święto, o którym mało kto wie, które mało kto pamięta i mało kto je obchodzi.

W tym roku - nie zapomnijmy!
Po kolei, nazwisko po nazwisku, numer po numerze, oddajmy hołd naszym rodakom - pierwszym 728 więźniom tej niemieckiej fabryki śmierci, przypominając, że byli nimi Polacy, głównie młodzi, członkowie ruchu oporu, przedstawicie elit Rzeczypospolitej - pierwsi bohaterowie walki z totalitaryzmem. Bo to dla Polaków stworzono Auschwitz i to my byliśmy głównymi ofiarami niemieckich oprawców jeszcze przez kolejne dwa lata. Transporty z Polakami docierały tu i do innych niemieckich obozów do końca wojny.
Mamy zaszczyt reprezentować w Sztafecie i oddać w niej hołd więźniowi numer 349. To Bronisław Czech. Cześć Jego Pamięci! Bronisław to m.in. trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski oraz instruktor narciarski.
Zachęcamy Was do przyłączenia się do Sztafety Pamięci o 14 czerwca na stronie tego wydarzenia

 

Strona Główna

Przydatne informacje

 Adres: 
Szkoła Podstawowa
w Nowem Bystrem
 

 Nowe Bystre 61,
 34-521 Ząb,
 Numer telefonu: 
 18 2071295 
 e-mail Szkoły:  

szkolanowebystre@poronin.pl

Szkoła Podstawowa z oddziałami klas 1 - 8 SP

Oddział Przedszkolny

Filia Szkoły na Słodyczkach

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Pytanie

       na

śniadanie

Do Hymnu